Sosyal Medya Platformlarına Reklam Nasıl Verilir?

'Facebook' forumunda webmaster tarafından 13 Ara 2019 tarihinde açılan konu

 1. webmaster

  webmaster Kullanıcı

  Katılım:
  7 Ara 2019
  Mesaj:
  58
  Alınan Beğeniler:
  657
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  istanbul
  Yaşlı genç her yaş grubu ve cinsiyetten insanın etkin bir şekilde kullanıldığı sosyal medya platformları genellikle haberleşme ve eğlence amacıyla kullanılıyor olsa da, bu mecraları ticari amaçlarla kullanan insanların sayısı da azımsanmayacak derecede fazladır. Ticari amaçlar için bu mecralar üzerinden reklam vermek isteyenlerin sordukları sorulardan olan sosyal medya reklamları ne kadar? Sosyal medya reklamları nasıl verilir? Gibi sorular, cevabı en fazla merak edilen sorular arasındadır.

  Doğru ve mantıksal atılacak adımlar sayesinde iyi bir reklam stratejisi belirlenerek, sosyal medya sitelerine reklam verip geri dönüşümünüzü ve buna bağlı olarak ticari kazancınızı artırmak mümkündür. Detaylar, yazımızın devamında…
  124-6344bd8b1c8fcaa3be626604b5327abc.jpg
  Sosyal Medya Reklamları Ne Kadar?
  Sosyal medya reklam ücretleri konusu, burada bilgi sahibi olunması gereken ve ilgili ilgisiz birçok insan tarafından merak edilen konulardan birisidir.

  Buna net bir cevap vermek yerine, yuvarlar cevaplar vermek daha mantıklı olacak ve gerçeği daha doğru yansıtacaktır. Çünkü sosyal medya reklam ücretleri için, farklı birçok kriter bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına maddeler halinde yer verecek olursak, aşağıdakileri söylememiz mümkündür.

  • Reklam verme türü, belirleyici bir etkendir. Örneğin reklamlardan beklentilerinize göre vereceğiniz reklamların fiyatları, değişiklik gösterir. Gönderi etkileşimi mi? İnternet sitenize ziyaretçi almak mı? Sayfa ya da profil takipçi sayısını artırmak mı? Bu soruların cevabı, sosyal medya reklam ücretleri için belirleyicidir.
  • Ne kadarlık bir reklam bütçenizin olduğu da, sizin tercihinize bağlıdır. Örneğin Facebook üzerinden, günlük 1,5 TL minimum tutarla reklam vermeniz mümkündür.
  • Reklam verdiğiniz reklam çeşidiyle ilgili o gün ve saatlerdeki reklam sıklığı, fiyatlara etki etmektedir.
  • Reklam gösterimi veya tıklama için vermiş olduğunuz en yüksek tıklama ya da gösterim teklifi, belirleyici rol oynamaktadır.
  Bunun gibi birçok kriter olup, amaçlarınız ve yaptığınız ayarlamalar doğrultusunda ücretlendirme yapılmaktadır. Günlük minimum 1,5 ile 5 TL arasında, reklam verdiğiniz sosyal medya sitesine göre minimum tutarlarda reklam yayınlayabilirsiniz.

  Sosyal medya reklamları, yaş ve cinsiyet ayarı yapabileceğiniz gibi, lokasyon ayarlaması da yapabilmenize imkan vermektedir. Yani reklamlarınızı dilediğiniz yaş aralığından ve dilediğiniz cinsiyetten insanlara, gösterilmesini ayarlayabilirsiniz.

  Bunun yanı sıra istediğiniz il, ilçe ve hatta ülke ayarlamaları yaparak, yani tüm özellikleriyle doğru hedef kitleyi seçerek, reklam verme amacınıza en üst seviyede ulaşmanız mümkündür. Özetle sosyal medya reklamları oldukça faydalı ve daha az maliyetlidir.