SEO Sistemine Etki Eden Faydalı Site İçi Faktörler

'SEO Optimizasyon' forumunda webmaster tarafından 13 Ara 2019 tarihinde açılan konu

 1. webmaster

  webmaster Kullanıcı

  Katılım:
  7 Ara 2019
  Mesaj:
  58
  Alınan Beğeniler:
  657
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  istanbul
  SEO çalışmaları site dışı faktörlerin etkili olduğu kadar, site içi faktörlerinde etkili olduğu çalışmalar bütünüdür. Bu nedenle SEO sistemlerine faydalı site içi faktörler, en az dış faktörler kadar önem taşımaktadır. Bu yazımızda, SEO için faydalı site içi faktörler hakkında detaylara yer verdik.
  127-58b3a1eee67307a8e75e733f0d2ea330.png
  SEO’ya Faydalı Site İçi Faktörler
  Title Etiketi

  Başlık etiketi olarak da bilinen title etiketi, SEO çalışmaları için önemli kriterlerden birisidir. Google sıralaması için site içi faktörler arasındaki başlık etiketlerinin doğru uygulanması halinde, site içeriğinin daha ön planda çıkması ve hit almasına yardımcı olunmaktadır.

  • Önemli anahtar kelimeniz başlıkta geçeceği gibi, başlığın ön tarafında yer vermeniz faydasını daha fazla artıracaktır.
  • İçerikle doğrudan alakalı başlık seçmelisiniz.
  • Başlık etiketlerinin TDK uyumlu ve ilgi çekici olması da, kullanıcı odaklı SEO açısından önem ifade etmektedir.
  • Başlıklarınızın, 60 karakteri geçmemesine özen gösterin.
  H Etiketlerinin Kullanımı

  H1, H2, H3 gibi etiketlerin içeriğin başlığında ve alt başlıklarında kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca kullandığınız H etiketleri içerisinde anahtar kelimenizin geçmesi, yine ayrı bir önem taşıyan etkenlerden birisidir.

  Meta Açıklama Kısmı

  SEO sistemine faydalı site içi faktörler arasında en önemlilerden birisi de, meta açıklamasının yapılmasıdır. Bu kısım arama motoru sonuçlarında görüleceği için, anahtar kelimelerin bu kısımda da geçmesi ve mümkünse başlarda yer alması faydalıdır.

  Meta açıklaması kısmının 110 ile 260 karakter arasında olması, idealdir. 260 karakterden sonrası arama motoru sonuçlarında gözükmediği için, belirtilen karakter sayısını aşmanızın pek bir faydası bulunmamaktadır.

  Site İçi Linkleme

  İçerikleriniz arasında alakalı bağlantılar vermek yani iç linkleme yapmak, sitenize olumlu bir değer katacak ve sitenizin ve içeriklerinizin tam olarak ne ile alakalı olduğu konusunda Google’a daha fazla bilgi verecektir. Bunun sonucunda da Google içeriğinizle ilgili aramalarda, size daha üst sıralarda yer vermektedir.

  İçerikler arası linkleme verirken, ana anahtar kelimelerinizden ana sayfaya link vermeyi de unutmayın.

  İçerik Kalitesi

  İçerikleriniz mutlaka özgün, kaliteli ve SEO uyumlu olsun. Gereksiz cümleler kurmak, ziyaretçileri sitenizden kaçıracağı gibi SEO uyumunun olmaması da, arama motorları sonuçlarında daha az yer almanıza neden olacaktır.