Samsung Galaxy Note 10 Unpacked 2019: The Next Galaxy

'Akıllı Telefonlar & Tablet' forumunda webmaster tarafından 13 Ara 2019 tarihinde açılan konu

 1. webmaster

  webmaster Kullanıcı

  Katılım:
  7 Ara 2019
  Mesaj:
  58
  Alınan Beğeniler:
  657
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  istanbul
  Uzun bir süredir, Samsung sadık kullanıcı kitlesini meşgul eden detay Samsung Galaxy Note 10 modelinin ne zaman tanıtılacağıydı. Geçmiş tahminler nedeniyle ağustos ayında piyasada olması bekleniyordu. Samsung duyurusuyla birlikte ürününe 7 Ağustos 2019 tarihinde TSİ:23:00 ‘da prömiyer yapacak.

  Apple’ın WWDC 2019’una karşı ne derece dolu geçeceği ve öne çıkacağı noktaların olup olmadığı, sabırsızlıkla bekleniyor. Ezeli rekabetin dirilmesi için Samsung Galaxy Note 10’un, şaşırtıcı özelliklerinin bulunabileceği tahmin ediliyor.

  Bu gibi klasmanların bir diğer özelliği de ürünlerin öncesinde çıkan, sızıntıları ve prototiplerin gerçeklik taşıyıp taşımadığını kanıtlamasıdır. Her yeni telefon modelinin sızıntıları, şüphesiz ki gösteriminden önce viral şekilde gündemde yer almaktadır. Üstelik bu sızıntılar, bugüne kadar büyük bir hassasiyetle doğru çıkmıştır.

  [​IMG]

  Sızıntılara Göre Samsung Galaxy Note 10
  Tamamen CAD çizimlerinden inceleyeceğimiz Samsung Galaxy Note 10’un, nasıl bir şekilde karşımıza çıkacağı gizemini koruyor. Kısa süre öncesinde sızdırılan resimlerin, render işleminden çok CAD projeleri olması, teknoloji gönüllülerinin biraz daha fazla inanmaların sağladı.

  Benzer kaynaktan yapılan sızıntılarda One Plus 7 Pro ile Galaxy S9’da açıklanan bütün detaylar, doğruluğunu kanıtlamış oldu ki Samsung Galaxy Note 10’da da aynı şeyin gerçekleşmesi planlanıyor.

  Yeni modelde, Samsung geçmişteki kavisli ekranlarına nazaran daha dik bir konsepte gideceğe benziyor. Oval tasarımların, kullanıcılar tarafından sık tercih edildiği, uzun zamandır bilenen bir gerçek. Ancak bu sürümde, eski kavisli tasarımlara oranla daha keskin geçişlerin yer almasının, bazı şüpheler ve endişeler duyurması soru işaretleri uyandırıyor.

  Yeni tasarımda, cihazın üst ve alt kenarlarının tamamen düz bir imaj yaratacağı bariz ortada. Ancak uzun kenarlar, telefonun etrafında daha çok dolambaçlı bir çizgiyi yansıtıyor. Bu kararın alınmasında birincil faktörün, telefon tutuşundan maksimum verimin alınmak istenmesi gösterilebilir. Samsung, biraz daha kafanızda canlanması açısından Nokia Lumia benzeri bir hissiyat yaratmayı başaracak.

  [​IMG]

  Samsung Galaxy Note 10 vs S10
  Geçmiş yeniden tekerrür eder mi bilinmez ancak Samsung, Galaxy S10 modeliyle birlikte ekranlarda, delik stilini benimsedi. Eskiden daha çok çentik atılan ekranlar, artık lazer kullanılarak kesiliyor. Bütün bu işlemlerin tek hedefi ise kameralar için daha fazla yer açabilmek. Delik, sızıntılara göre sağ üst köşede konumlandırılacak. Eski göze çarpan sürümü dikkate alındığında Samsung Galaxy Note 10 biraz daha standart görünecek.

  Galaxy S10+ cihazlarda, öne bakan iki kamera bulunmaktaydı. Yeni cihazlarda da bu alışkanlığın devam etmesi öngörülüyor. Ancak nitekim sızıntı, bütün bu düşünceleri haksız çıkarıyor. Çünkü, yeni modelin tek kamerası olduğu gösteriliyor. Google, telefon ekranlarında Android egemenliğini büyük oranda kabul ettirdi. Bu varlığın kabul edilmesi, durum çubuğunun ne derece gözükeceğini düşündürüyor. Çünkü dikdörtgen bir alanda, durum çubuğunun alacağı görünüm, doğrudan cihazın erişilebilirlik standartlarını etkileyecektir.

  Anlaşılan S10’da büyüt tepkilere yol açan tasarım skandalı, bu sefer tekrar etmeyeceğe benziyor. Kameranın ekrandan biraz daha alçak tutulması, durum çubuğunun normalden kalın olmasıyla birlikte kullanıcıların göz zevkini aşırı şekilde bozuyor. Eğer ki aynı alışkanlığın tekrar sunulması, Samsung Galaxy Note 10 telefonunuzun, tamamen durum çubuğundan ibaret olması anlamına gelecek. Baktıkça sizleri boğan bir yapıya sahip olacak.

  Hiçbir durum çubuğu tasarımı, One Plus 6T’nin vermiş olduğu hazzı veremedi. 2018 yılında ilk kez telefon tutkunlarıyla tanışan tasarım, durum çubuğunun aktifliğini bozmadan sığan bir kamerayla, yüksek beğeni topladı ve diğer üreticilere karşı da belli ipuçları vermiş oldu.

  Samsung Galaxy Note 10, kocaman bir ekranla gelecek ancak kamera derinliği sayesinde, ekranın üzerindeki kullanımı sınırlandırabilecek. Özellikle de bu konu hakkındaki katı tutumu, ne çeşit bir tepkiyle karşılaşacak bilinmiyor. Sızıntıda arka kameranın, devasa boyutlarda olduğu gözüküyor. Bu da otomatikman, kamerasının Huawei performansını verip veremeyeceğini sorgulatıyor.

  Kamera donanımları, yatay şeritlerde iki farklı noktada barındırılan bir tasarıma sahip. Buradan yola çıkarak bile Note 10’un S10’dan farklı olacağının sinyallerini görebiliriz. Yeni modelde, telefon panelinin sol kısmında dikey inen kamera şeridini ve sensörlerden oluşacak üç deliksi yapıyla karşılaşıyoruz. Bunlar Led Flaş’ın, 3D AR için mesafe sensörlerinin konumlanacağı yönünde bir fikir veriyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, tüm detayların telefon kamerası çerçevesinin içinde uyumlu bir dizilime sahip olması olacak.

  Bazı varsayımlar ışığında yeni cihazlarda, artık USB-C portuna veda edileceği hatta S-Pen’in bile işlevsiz olarak görülmesi nedeniyle kaldırılabileceği düşünülüyor. Hoparlör ve kulaklık girişlerini ortadan kaldıracak, devrim bir karar alabilirler. Çünkü Samsung’un, bir önceki senelerde kulaklık jaklarını tarihe karıştıracak bir çalışmaları olduğu söylentisi hakimdi. Ancak Aip-Pods’lar karşılığında nasıl bir konuma sahip olacak tartışılacaktır.

  [​IMG]

  Samsung Galaxy Note 10 Pro Versiyonu
  Klasman tarihine kadar değişmeze, Samsung Galaxy Note 10 ekonomik normal versiyonun yanında, profesyonel Samsung Galaxy Note 10 Pro versiyonuyla birlikte sunulacak. Büyük modelin, söylentiler ışığında 6,75 inç ekrana sahip olacağı normalin ise 6,3 inç’te bulunacağı fikri hâkim. Pro versiyonda derinlik kamerasının bulunup bulunmayacağı yönündeki tek gerçek 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan klasmanda belli olacak. Perde açılana denk, bütün nefesler tutuldu ve gözler Galaxy Note 10'un nasıl olacağını dikildi.